W końcu zabrałem przemyślenia do kupy zasiadłem do SketchUp'a i oto mogę zaprezentować wynik prac projektowych.
A mam nadzieje że za miesiąc czyli 1,5 miesiąca już będą gotowe na przyjęcie swoich lokatorek.
Po pierwsze dla lepszego rozeznania rzeczy można i należy sobie ściągnąć i zainstalować taką bezpłatną wersję programu do modelowania od wujka Googla
Tutaj
http://www.sketchup.com/
Potem w bazie projektów znaleźć mój i się pobawić. Można obejrzeć z każdej strony ;-).
Link bezpośredni jest tutaj
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=617984fd3d383736a59998feb33e91a2
Teraz wrzucę parę screenów aby zaostrzyć apetyt jak również podgląd do tego co będę opisywał.
==
I podstawowa uwaga to jest ul amatorski, hobbystyczny dla zdrowego silnego osobnika ;-)
Zacznę od rozmiarów ula.
Jak widać rozmiary są słuszne,
wewnątrz długość snozy pod plaster 50cm,
głębokość 49cm,
długość ula do wykorzystanie będzie to 110cm po odliczeniu zatworów.
Ul duży z takiego powodu gdyż nie będzie do niego szansy dokładać nadstawek, ani go rozbudowywać, ma się w nim mieścić wszystko co pszczoły zniosą. Ul takich wymiarów wystarczy na 1000% ;-)
Kształt ula.
Ul ma kształt trapezu, standardowy ul typu TBH odmiana Kenijska.
Ścianki pod kontem 120 stopni dzięki czemu pszczoły mają plastrów nie lepić do ścian bocznych. Ale przez to aby zrobić głębszy ul który chciałem to musiałem go wykonać szerokim. Szerokość na górze jest taka sama jak w BigOne ale za to jest głębszy o prawie 15 cm ;-)
Planowałem górną szerokość 40cm ale nie wyszło, może jakieś następne tak wykonam, jak te wymiary będę jednak nie odpowiednie.
Ścianki boczne, ul ciepły
Chciałem mieć ul ciepły a jednocześnie w miarę przewiewny aby wilgoć się w nim nie zbierała i jak to zostało zrobione.
Boki to deska szalówka grubość 16mm potem 50mm trociny/sieczka i potem znów szalówka. Daje to 82 mm grubości ścianę na dodatek z drewna i materiałów które będą chłonąć wilgoć a przy dobrej pogodzie schnąć. Wlotki umieszczone na 1/3 wysokości czyli nie na samym dole ale tak na wysokości gniazda. Zabudowa plastrów będzie zabudową ciepłą. Tak jak w BigOne.
Dodatkowo dałem na dole 1cm szparę która będzie dodatkową wentylacją w lato, będzie pomagała czyścić ul. A na zimę będę odpowiednio zamykał. Zatwór będzie ze słomy i pod zatworem będzie szpara.
Ul będzie ciepły na zimę i przewiewny na lato. Mam nadzieje że w zimę będą lepiej zimować, mniej pokarmu zużywać, je nie będę musiał się tak martwić, zmianą pogody, mrozami. A w lato odpowiednie chłodzenie ula od dołu przez co pszczoły nie będę musiały same go chłodzić jak również plastry pod ciężarem miodu nie powinny się obrywać. Bo to ostatnie może być problemem.
Na zimę nad snozami będzie worek wypchany sieczką.
Mogę po tej zimie w BigOne stwierdzić że tak ciepły ul chyba się pszczołom przysłużył. A nawet patrząc po plastrach nie widać na nich pleśni, nie wydaje się aby zostały w jakiś sposób przez mróz, wilgoć zabrudzone a miód aby ucierpiał. Może pszczoły dały radę ogrzać całe wnętrze?
Denica.
Przede wszystkim chcę mieć możliwość łatwego czyszczenia ula, to ma zapewnić ta 1cm szpara na dole. Będę ja zatykał jakimś kawałkiem desek wkładając je na spód w środku ula, a nie od dołu jak to robią w tych TBH z którymi się spotkałem, oglądając filmy na YT.
Wlotek.
Wlotek to trzy otwory, tak aby można było łatwo zmniejszać i powiększać całość wejścia do ula. Dodatkowo za półkę, lądowisko dla pszczół ma służyć takie półokrągły kołek. Czytałem ostatnio właśnie o badaniach jak lądują pszczoły pod jakim kontem i że najlepiej im tak zrobić co nie jako ma imitować wejście do dziupli ;-)
Zatwory.
Będą dwa, szerokie na 5cm a może nawet szerszy ten tylny. Ten przedni to po to aby jak będzie potrzeba dostać się od przodu bez konieczności przesuwania np 20 snooz aby dostać się do gniazda.
Nogi.
Na razie nie wiem jak wysokie ale minimum te 50cm aby w zimę nie stał w śniegu. I od ziemi nie ciągnęła wilgoć. Ale ile to wyjdzie jak będę robił.
Nie będę go stawiał bezpośrednio na pustakach gdyż zaraz będę miał mrówki, a tego raczej nie chcę mieć.
Daszek
Daszek będzie zdejmowany, a trzymał się będzie na zakładkę plus haczyki. Z racji tego że ul będzie szeroki więc dostęp pewnie będę musiał mieć z dwóch stron. Tak wiec daszek będę zdejmował stawiał obok i dopiero wtedy brał się za przegląd. W daszku będą dwa otwory zabezpieczony siatką przez różnymi owadami, będzie do dodatkowo wentylacja aby odprowadzać ciepłe powietrze.
Snozy
Snozy to będzie trochę oddzielny temat, bo to jest coś co można zmieniać, modyfikować itp. Pomysł mam ale jeszcze muszę popytać przemyśleć.
W każdym bądź razie na teraz to będą one szerokości 38mm i grubości 30mm z uchwytem na grzbiecie.
Podsumowując.
Ul duży, ciepły, ciężki, w sam raz dla amatora. Gdzie się postawi i będzie stał i stał. Nie ma potrzeby wożenia na pożytki, a nawet takiego wielkiego by się nie dało ;-).
Jak będzie się sprawował zobaczymy, zrobię dwie sztuki takiego dla porównania i dam w nie te odkłady z czarnej pszczoły co je zamówiłem. O ile wcześniej jakaś rójka się w nich nie zadomowi.
To tyle chyba.
p.s.
A pewnie jutro będę musiał przeczytać i poprawić to co nieprzytomnym będąc spisałem ;-(