Witryny

Są to niestety albo stety angielskojęzyczne. Może dlatego iż język angielski pełni rolę średniowiecznej łaciny, język komunikacji, język nauki. Dwa że to tam u nich czyli np w USA pszczelarstwo oparte na systemie Natural Beekeeping (Pszczelarstwo Naturalne) się rozwija. Nie mylić z hasłem ekologicznym. Bo ekologia to biznes a nie ochrona czy też działanie na rzeczy przyrody.

Listę będę z pewnością uzupełniał, ale to poniżej to lektura obowiązkowa (może nie w całości) zanim zacznie ktoś zadawać pytanie czy też rozpocząć przygodę z Natural Beekeeping.

Ogólnie witryny internetowe można podzielić na trzy rodzaje.

Tematyczne fora internetowe


Chyba najlepsze miejsca do wymiany informacji, dowiadywania się o nowo pojawiających się faktach itp.
Kiedyś takim rzeczom służyły kluby dyskusyjne itp
Takie fora dzielą się na duże i mniejsze. Możemy to porównać do sytuacji gdzie idziemy oglądać mecz na duży stadion piłkarski i do knajpy z monitorem itp. Jedno i drugie ma zalety.

Preferuję fora mniejsze i takie chciałbym polecić Bio Bees Forum
Są również inne fora internetowe, można sobie wygooglać. Ja nie korzystam nie mogę polecić.
Co do Polskiego forum o pszczelarstwie gdzie chciałbym brać udział, wrzucać informacje itp. To będzie to forum polanki Forum Polanki


Portale/wortale

Tematyczne traktujące o konkretnym temacie. Informacje, artykuły. Jednym baza wiedzy a kiedyś to by się nazywało czytelnia ;-)
Takich stron jest więcej, jest większy wybór itp.
Te które mogę polecić i znam.

http://talkingstick.me/bees/
Świetna merytorycznie strona i poparta dużo ilością fajnych zdjęć, bardzo pomocna i zachęcająca. Prowadzona przez praktyka który się tym zajmuje, z resztą jak wszystkie strony o tej tematyce. Myślę że od niej należy zaczynać przygodę z ulami typu TBH. Są tam plany, opisy itp.


http://www.bushfarms.com/bees.htm
Kolejna co do kolejności zapoznania się z tematyką. Ale tutaj już jest teoria pszczelarstwa, życie pszczół i już opisana filozofia naturalnego pszczelarstwa, czyli jak to robić a w skrócie cztery kroki aby mieć zdrowe pszczoły. Bo zdrowe pszczoły są teraz problemem a nie ilość miodu. Tutaj link do podstrony http://www.bushfarms.com/beesfoursimplesteps.htm


http://www.beesource.com/
Kolejna witryna o pszczelarstwie, jest tam również forum. Tutaj już jest dużo materiału do studiowania, nie da się tego szybko przeczytać i zrozumieć. Tę witrynę należy studiować. Np podrozdział http://www.beesource.com/point-of-view/ z dużą ilością tekstów o pszczołach i różnym podejściu do pszczelarstwa.


http://beeinformed.org/
Ciekawe strona z raportami. Pomysł opiera się na tym że stworzyć bazę danych z różnymi danym dotyczące pszczół i jak to wpływa na ich np zimowanie, itp Baza danych na podstawie ankiet wypełnianych przez pszczelarzy lub z innych źródeł/projectów. Potem to zebrane do kupy i analiza wykresów  itp. Kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/beeinformedteam

Stron jest więcej, ale to są te które polecam do przeczytania aby zagłębić się w temat pszczelarstwa a w niektórych tylko naturalnego i bezramkowych.

Interesujące blogi

Blogi to fajna sprawa i respekt dla ludzi którzy je prowadzą. Mam nadzieje że starczy samozaparcia aby prowadzić tego bloga.
Bo blog pokazuje coś praktycznego, a ważna jest część praktyczna a nie tylko teoretyczna. Bo i tak ostatecznie liczy się praktyka i ta dopiero pokaże czy coś wyjdzie czy może błąd zrobiony w czerwcu sprawi że w marcu po zimie, pszczół w ulu nie będzie lub będą tylko martwe ;-(

http://www.davesbees.com/ a w szczególności podstrona z filmem instruktażowym jak zbudować TB. Wymiary można dać inne ale jest pokazana część praktyczna budowy. Ja budując swojego nie miałem tak dobrze ;-)
http://www.davesbees.com/hives.htmlhttp://beekeeperlinda.blogspot.com/
Jak sama pisze "This is the tale that began in 2006 in my first year of beekeeping in Atlanta, GA. I have several hives of honeybees. As of April 2012, I have begun my seventh year as a beekeeper...there's still so much to learn. There are over 1040 posts on this blog."

Warto śledzić.


http://cheguebeeapiary.blogspot.se/
Kolejny blok pasjonata, zdrowe wesołe podejście do tematu ;-)


I tak dalej
http://kiwitopbarhive.blogspot.com/?view=timeslide
http://benthambees.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz