W końcu zabrałem przemyślenia do kupy zasiadłem do SketchUp'a i oto mogę zaprezentować wynik prac projektowych.
A mam nadzieje że za miesiąc czyli 1,5 miesiąca już będą gotowe na przyjęcie swoich lokatorek.
Po pierwsze dla lepszego rozeznania rzeczy można i należy sobie ściągnąć i zainstalować taką bezpłatną wersję programu do modelowania od wujka Googla
Tutaj
http://www.sketchup.com/
Potem w bazie projektów znaleźć mój i się pobawić. Można obejrzeć z każdej strony ;-).
Link bezpośredni jest tutaj
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=617984fd3d383736a59998feb33e91a2
Teraz wrzucę parę screenów aby zaostrzyć apetyt jak również podgląd do tego co będę opisywał.
Cześć!
OdpowiedzUsuńod jakiegoś czasu tutaj zaglądam i teraz nie mogłem się powstrzymać, by zadać pytanie. Napisz proszę coś więcej na temat tej pszczółki - to sprawa pierwsza.
Sprawa druga.
Miałem robić teraz nowe ule Warre słomiaki (te co mam teraz to wstyd sie przyznać z czego zrobione) ale w TBH strasznie mnie kręci to, że nie ma korpusów, targać tego nie trzeba, jest szybki dostęp do każdej części ula itp. Martwi mnie natomiast kubatura duża. W ulu Warre przekrój jest 30x30cm i kłąb kulturalnie, powolutku wraz z upływem zimy do góry sobie wędruje. W TBH przy tak dużym plastrze, plastrze w kształt trapezu może być chyba problem pewien z ogrzaniem/pełnym wykorzystaniem pokarmu.
Piotrek
Witaj
OdpowiedzUsuńMogę napisać tyle co poczytałem o niej, dowiedziałem od innych rozmawiając i korespondując. Odkłady dopiero zamówiłem i mają być w czerwcu.
Ale pierwsza uwaga jeżeli nastawiasz się na miód, na takie bardziej zawodowe pszczelarstwo to zapomnij o niej. Ma być/jest to pszczoła agresywna, rojliwa i w ogóle spytaj pierwszego lepszego pszczelarza to Ci ją z głowy wybije i poda więcej powodów.
O niej możesz więcej dowiedzieć się od Jacka Wiczyńskiego
https://sites.google.com/site/dzikiepszczoly/
On się nimi zajmuje i dużo wie.
Lub poczytać np tutaj
http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/pszczoly/srodkowoeuropejska
Ponieważ chce mieć pszczoły hobbystycznie amatorsko to godzę się na ich wady ze względu na zalety.
Generalnie chcę mieć pszczołę samoobsługową. A ta czarna będzie wymagała mniejszej uwagi, może dlatego ze jest stąd i wie jaki jest klimat ;-)
Generalnie:
1. Na zimę sama ogranicza czerwienie nie trzeba zalewać gniazda.
2. Sama sobie ma organizować gniazdo przenosząc miód w miejsce w które zawiąże kłąb.
3. Dobrze kitują same sobie przygotowując ul do zimy.
4. Przy przeglądzie nie powinna włazić między snozy więc łatwiej ma się ją przeglądać.
5. Wiosna np teraz mam w ulu już czerw (inni też) bo było ciepło i te pszczoły hodowlane czerwić zaczęły już. A przyszła zima -8 stopni mrozu w nocy i jak nie będą wstanie ogrzać całości to będzie syf i konieczność przeglądania i patrzenia a może nawet czyszczenia zepsutego czerwiu. Czarna ma czerwić powoli, a nawet dopiero jak się prawdziwa wiosna zaczyna dopiero robi to jak karabin maszynowy. Zna kaprysy klimatu.
6. Nawet jak jest chłodniejsze lato to ogranicza czerwienie.
7. Ale np potrafi latać i zbierać pyłek w przy takiej pogodnie gdzie inne siedzą w ulu. Taką mam opinie od gościa który wie. I czarna lata pyłek nosi a u innych cisza, leniuchują.
A co do ula. To też nad Warre myślałem ale tam trzeba robić miodobranie to przy całym korpusie, nie da się wyjąć jednego plastra i sobie wycisnąć. Tak jak w TBH i dlatego odpadł.
Co do dużej kubatury to ja taką robię bo tak mi wychodzi i tak chcę ;-)
Ale można i mniejsze, nie ma standardu jakiegoś, Podobno ze niby ma być tak że przy 120 stopniach nie lepią do ściany i ze fajnie byłoby ten warunek spełnić.
Jeżeli chodzi o zimowani to w moim jak czytałeś przezimowały dobrze.
http://ulebezramkowe.blogspot.com/2013/03/oblot-i-przeglad-wiosna-2013.html Mimo że BigOne ma takie same wymiary na górze jak ten który projektuje.
Miód nie zmarzł nie zapleśniał, pokarm na zdjęciach widać tak jakby nie był ruszony w ogóle. Ale plastry są lżejsze one po prostu sobie go nazbierały w kłąb i przez zimę z niego brały. Plus to co mają bezpośrednio w komórkach miodnych pod snozą. Ale to są komórki giganty bo mają 40mm grubości te snozy więc i dużo miodu weszło. Więc z kłębem szły do góry ale miały więcej miodu niż w ramkach. Chyba to jest poza tym tak że kłąb powinien wyżywić się tym co ma wewnątrz a nie koniecznie biegać po całym ulu za miodem.
Co jeszcze ważnego to to że BigOne to bardzo ciepły ul z dużym otworem wlotowym. Więc jest cyrkulacja ale i zatrzymywanie ciepła.
W każdym bądź razie na BigOne przezimowały bardzo dobrze i mają co widać dużo pokarmu. Plastry nie zaśniedziały a nawet jak robiłem przegląd jeden uszkodziłem, wylał się miód to zlizywałem palcem to po prostu orgazm w buzi ;-).
I tyle więcej nie wiem, kolejne wnioski pewnie przy następnej wiośnie.
Dla mnie ogród, pszczoły to hobby i sposób na trochę oszczędności i lepsze zdrowie dla rodziny. Miodność pszczół to sprawa drugoplanowa. Gorzej z tą agresywnością. Dzięki za linki - poczytam.
OdpowiedzUsuńCo do uli to faktycznie racja. Warre wymyślił ule tak, by zaglądać do nich jak najrzadziej, dodawać korpusy od spodu itp. Fajny jest ten mały przekrój nie za duża "ramka" itp. Ale są też właśnie i wady. Klejenie plastrów do ścian, konieczność przekładania korpusów, dźwigania itp.
Zawodowiec powie pewnie, że operowanie korpusami całymi to zaleta i wygoda ale dla amatora "leżak" chyba jednak lepszy...
Może ta agresywność to wina pszczelarzy była ;-)
OdpowiedzUsuńNa twojej stronie są również ciekawe informacja.
Zwłaszcza te tutaj http://zielonestrony.pl/akwaponiczne-truskawki-nft/
W tym roku będę robił (taki mam plan) taki system wodny tylko bez rybek, na wodę. To znaczy nie wiedziałem że można do tego tak prosto podłączyć ryby ;-)
Bo ja myślę o czymś takim
http://www.youtube.com/watch?v=-i61tJFqOHw
Grzegorzu, augustowska czy inna środkowoeuropejska nie jest zbyt przyjemna w pracy, takiego przeglądu jak ten niedawny wiosenny przy bigone nie zrobisz, za zimno, będziesz miał całe stado pszczół na kapeluszu i rękach.
UsuńPogadaj z Arturem Arszułowiczem z polanki on trzyma wyłącznie te pszczoły i może udzielić Ci wiele cennych wskazówek jak z nimi postępować. A twoim nowym projekcie to mogę powiedzieć że tak głęboki ul będzie stwarzał problemy przy opracjach na plastrach, będą Ci się poprostu łamały.
pozdrawiam
Gilian
Dobry opis. Dzięki
OdpowiedzUsuń