środa, 5 grudnia 2012

Produkty pszczele


Miód nie jest jedynym produktem pracy pszczółki z jakiego korzysta człowiek.
Możemy podzielić je na dwie grupy bezpośrednie czyli takie jak właśnie miód i pośrednie jak miód pitny ;-)

Więc po pokrótce o każdym z nich a w przyszłości będzie rozbudowana informacja o każdym z nich oddzielnie. A może i jakieś fajne przepisy produkcji tym pośrednich produktów pszczelich ;-)


Bezpośrednie

Miód- podstawowy produkt pszczeli. Są różne rodzaje miodu w zależności pożytku, czyli roślin miododajnych, które to odwiedzają pszczoły. O rodzajach i właściwościach miodu można co nieco przeczytać na wiki [1], w przyszłości temat rozwinę.

Wosk pszczeli- wydzielina gruczołu woskowego z którego pszczoły budują plaster.  [2]
 
Kit pszczeli, propolis- Jak podaje wiki [3] lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew oraz roślin zielonych. Kit służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący. Powlekają nim wgłębienia, uszkodzenia i szpary w ścianach ula, regulują szerokość wylotka na zimę.


Pyłek kwiatowy- definicja wiki [4] a z życia to jest coś co pszczółki mają na zdjęciach doczepione do nóżek. Tak trochę wyglądają śmiesznie. Pyłek zbiera się specjalnymi zastawkami umieszczonymi na wlotku do ula. Się im zwyczajnie go ściąga z nóżek.

Pierzga- definicja wiki [5] Jadłem, jak usuwałem ramki stare z ula to wydłubywałem widelcem, pierzgę z takiej komórki. Lekko kwaskowaty smak i bardzo przyjemne wyjmowanie i jedzenie coś na kształt dłubania słonecznika ;-). Ale pierzga jest o wiele zdrowsza

Mleczko pszczele- definicja wiki [6] doświadczeń brak, ciekawe jak się "domowym" sposobem takie mleczko zdobywa. Czyżby jedyna metoda to zjeść larwę razem z mleczkiem ;-(


Jad pszczeli- definicja wiki [7] doświadczenie jest. Mimo tego że jak byłem mały to mieliśmy pszczoły w domu, to był przypadek gdzie zaliczyłem strzał pod oko i skończyło się napuchnięciem całej twarzy i wizytą u lekarza. Ale czemu akurat ten jeden raz tak mimo że użądleń było więcej? Zostanie to jakąś tajemnicą. Wiadomo że jad pszczeli jest dobrym lekarstwem i należy z niego korzystać. Po tak długim okresie bez użądleń jak dostałem pierwszy strzał w brzuch to poczułem jad. Zaczęło ciało swędzieć (całe a nie tylko w ty miejscu), ciśnienie skoczyło, twarz czerwona. Teraz jak zaglądam u ula to nawet liczę na to że dostanę jakiś strzał i mam taki jeden ul gdzie są lekko cięte te pszczółki i bez żądła nigdy się nie obyło. Ale już na mnie nie robi wrażenia. Pojawia się opuchlizna lekka, potem swędzie jak opuchlizna schodzi i to wszystko. Są takie metody użądleń w leczeniu że pszczoła takie żądlenie na życzenie przeżywa i nie ginie.


Larwa- czerw, czyli to co jest zanim pszczoła wygryzie się z komórki ale tutaj chodzi o te stadium jeszcze nie zasklepione. Gdzie na zdjęciach widać białego robaczka w komórce. I to można jeść i to jedzą i tego ja też spróbuje. Ma być zdrowy i pożywny. A na wschodzie to nawet jedzą pszczoły, z resztą oni tam wszystko jedzą. Niby my się brzydzimy ale aby tylko ktoś na wycieczkę się załapie to zaraz i kota chce skosztować.


Atmosfera ula - to wszystko co dostaniemy jak otworzymy taki ul. Czyli dźwięk, zapach ula, widok plastrów i siedzących na nich pszczół. Oczywiście to ostatnie tyczy się TBH bo te tradycyjne na ramkach tak nie wciągają. Naprawdę proszę mi wierzyć po jakimś czasie to się do tego tęskni, aby poczuć ten zapach i ten dźwięk i czasem kawałek miodu skapnie z plastra to palcem wytrzeć i oblizać.  Zdaje się że na Białorusi ktoś zbudował takie małe domki gdzie w ścianach pod łóżkami zrobił ule. I można do takiego domku wejść, położyć się i oddychać, słuchać itp. Koi nerwy lepiej pewnie niż nie jeden środek uspokajający.


Pośrednie

Czyli takie jak miody pitne, kosmetyki, świece lekarstwa itp
Cóż trzeba zbierać informację, przepisy co i jak domowym sposobem robić. Pierwsze wypadało by chyba zacząć od miodu pitnego i świec, jako tych najprostszych. Teoretycznie najprostszych.


Miód pitny- definicja wiki [8] nasz narodowy trunek swego czasu, zanim nie przyszedł gnuśny człowiek ze wschodu i wszystkiego nie zniszczył. Bo miód pitny wymaga sztuki i czasu. A jak to rzekł w filmie "U Pana Boga za Piecem" proboszcz z Królowego Mostu. Człowiek ze wschodu jest gnuśny i dlatego dobrych kiełbas nie potrafi zrobić. To samo tyczy się miodu i nalewek. Bo wódkę, bimber zrobić łatwo i "wydajniejszy" jest. O ile wino potrafię zrobić i to bardzo dobre, bo to tak naprawdę kwestia dobrych rasowych drożdży, nawet piwo domowe robiłem. To miód pitny będzie robiony dopiero z własnych zasobów.

Świece woskowe- wosk prawdziwy pszczeli podczas spalania wydziela jakieś dobre związki dla organizmu, np ma wpływ na oczy. Jak również dym jest kojący itp. Ale teraz prawdziwa zdrową świecę z wosku pszczelego to szukać jak z przysłowiową świecą. Spowodowane jest to tym że pszczelarze ładują w ule chemię do walki z warozzą a potem ta chemia zalega w wosku z którego robi się świece. Więc jak świeca z wosku pszczelego to też nie oznacza od razu że to zdrowa świeca jest. itp






[1]http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C3%B3d

[2]http://pl.wikipedia.org/wiki/Wosk_pszczeli

[3]http://pl.wikipedia.org/wiki/Kit_pszczeli

[4]http://pl.wikipedia.org/wiki/Py%C5%82ek

[5]http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierzga

[6]http://pl.wikipedia.org/wiki/Mleczko_pszczele

[7]http://pl.wikipedia.org/wiki/Jad_pszczeli

[8]http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C3%B3d_pitny



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz